ABS, alarm, alufelgi

Środa 24 czerwca 2020
Aleksandra Śniegucka

Wyposażenie samochodu – wiedz, z czego korzystasz! (część 1)

ABS, alarm, alufelgi

Przygotowując karty pojazdów, które pozycjonowane są na naszej stronie, szybko zrozumiałam, że nie do końca znam przeznaczenie poszczególnych elementów składowych samochodów. Nazwa „immobilizer” czy „isofix” wydały mi się całkowicie obce. W takiej sytuacji trzeba powiedzieć sobie szczerze: „Chcąc właściwie zarządzać produktem, musisz poznać jego pełną specyfikację”. Stąd też wziął się pomył na poruszenie tego tematu w sekcji artykułów.

Na stronie konkretnego samochodu można rozwinąć trzy podstawowe sekcje:

 • Informacje;
 • Wyposażenie;
 • Opis.

Rys. 1. Przykład strony konkretnego samochodu

Venuts Trade Auta strona pojazdu

źródło: Screen autorski

Nie trudno zaważyć, że najwięcej składowych umieszczonych jest w sekcji „wyposażenie”. To właśnie tam można odnaleźć listę wymienionych podstawowych elementów zawartych w pozycjonowanym pojedźcie. Jest ona uzupełniania na podstawie spisu głównych elementów, uznanych przez nas za istotne, których aktualna liczba sięga siedemdziesięciu pozycji.

Uznając piękno porządku i harmonii ich układ został uwarunkowany kolejnością liter alfabetu i w ten sam sposób będą one przez nas wspólnie analizowane.

Dziś pod lupę weźmiemy:

 • ABS;
 • Alarm;
 • Alufelgi.

ABS

Wikipedia w sposób przejrzysty wskazuje, że jest to: „układ stosowany w pojazdach mechanicznych w celu zapobiegania blokowania kół podczas hamowania”. Definicja wyrażona jest bardzo przejrzyście i z pewnością każdemu po usłyszeniu frazy „ABS” przychodzi na myśl skojarzenie z hamowaniem samochodu.

Jak działa ABS?

Żeby we właściwy sposób zrozumieć działanie ABS zobrazujmy sobie pewną sytuację:

Scenariusz Marysi

Mamy dość przyjemny, lecz mroźny, zimowy poranek. Marysia zrozumiawszy, że zaspała do pracy, poświęciła na poranną toaletę piętnaście minut po czym już znajdowała się w swoim pojeździe zakupionym w 2002 roku. Nie chcąc otrzymać reprymendy od szefowej z impetem ruszyła w kierunku swojej pracy. Nie zastanawiała się nad dzisiejszym stanem nawierzchni, jak również prędkością z jaką się porusza. Wystarczył impuls - kot przebiegający przez drogę. Bez zastanowienia Marysia z całej siły naciska pedał gazu. Co stanie się dalej…?

Rys. 2. Marysia i nieobliczany kot ;)

Ventus Trade Auta Persona – Marysia

źródło: Grafika przygotowana za pomocą aplikacji Bitmoji

Nie bezcelowo zasugerowana została data nabycia pojazdu. Należy wiedzieć, że system ABS stał się obowiązkowy w Polsce 6-tego lipca 2006 roku. Oznaczało to brak możliwości legalnego wprowadzenia do sprzedaży nowego samochodu, który nie posiadałby w swoim wyposażeniu tego układu.

Nie oznacza to jednak, że pojazd Marysi, będąc starszym, nie mógł być w niego wyposażony. Gdyby jednak założyć, że nie posiada on układu ABS scenariusz dla niedoświadczonego kierowcy jest dość pesymistyczny.

Nagłe naciśnięcie pedału hamulcowego może spowodować zablokowanie kół, czego skutkiem jest utrata sterowności nad pojazdem. Nie trudno jest sobie wyobrazić co może stać się z rozpędzonym, poddanym bezwzględnym prawom fizyki samochodem, nad którym nie posiada się kontroli.

Kierunek jazdy staje się w takiej sytuacji całkowicie nieprzewidywalny. Dodając do tego naturalny odruch ludzki związany z obawą a nawet przerażeniem, skutek staje się tragiczny i wcale nie mam tutaj na myśli potrąconego kota (co swoją drogą również jest pesymistycznym scenariuszem).

Nie jest jednak wcale powiedziane, że doświadczony kierowca nie poradziłby sobie w takiej sytuacji. Wykorzystując zamiast gwałtownego i silnego hamowania technikę interwałową, mógłby wyjść z tej sytuacji bez naruszenia karoserii oraz niesfornego kota.

Wracając jednak do naszej roztrzepanej Marysi – co stało się po gwałtownym naciśnięciu hamulca? Marysia zacisnęła mocniej kierownicę i płynnie wyminęła kota, prostując tor ruchu pojazdu.

Tak, jej samochód na szczęście został wyposażony w ABS. Gdyby dodatkowo podczas tego manewru wcisnęła pedał sprzęgła, zabezpieczyłaby samochód przed zgaśnięciem silnika. Co prawda była dość zdziwiona przeciwnym „wypychaniem” naciskanego przez nią hamulca, jednak była bardzo szczęśliwa, że wyszła z tej opresji cało.

Rys. 3. Wyluzowana Marysia ;)

Ventus Trade Auta Persona – Marysia

źródło: Grafika przygotowana za pomocą aplikacji Bitmoji

Owe „wypychanie” było zjawiskiem związanym z działaniem systemu ABS. Zastąpił on Marysię w interwałowym naciskaniu pedału, który prawdopodobnie wykonałby doświadczony kierowca.

Alarm

Ładniej można go ująć jako „samochodowa instalacja alarmowa”. Jest to pojęcie bardzo intuicyjne i jestem pewna, że każdy mniej więcej wie na czym on polega.

Do jego podstawowych funkcji należą:

 • Nadzór otwarcia oraz zamknięcia drzwi, pokrywy bagażnika i silnika;
 • Odcięcie dopływu prądu do aparatu zapłonowego lub pompy paliwa;
 • Nadzór kabiny pasażerskiej przy wykorzystaniu wewnętrznych czujników ruchu;
 • Zabezpieczenie przed niepożądanym przenoszeniem pojazdu.

Jego elementami składowymi są między innymi pilot, syrena alarmowa, czujniki, układ przeciwpożarowy i do teraz już niebędący dla mnie tajemnicą „immobilizer”. W skrócie jest on elektronicznym zabezpieczeniem przed uruchomieniem pojazdu. Do bardziej szczegółowego omówienia dojdzie w przydzielonym mu miejscu w alfabetycznej kolejce.

Alufelgi

Są to felgi, w których skład wchodzi stop aluminium. Do jej zadań należy wentylacja elementów układu hamulcowego. W przypadku ich aluminiowego typu, porównując do rodzaju stopu stalowego, w związku z właściwościami fizycznymi wyróżnić można następujące ich zalety:

 • Mniejsza waga;
 • Atrakcyjniejszy wygląd;
 • Lepsze wykonanie;
 • Wydajniejsze chłodzenie zacisków hamulcowych

Wymienione pozytywne cechy zdecydowanie mogą nakłonić nabywców na podjęcie decyzji o zakupie pojazdu wyposażonego właśnie w ten rodzaj felg.

Podsumowanie

Rozpatrzone trzy elementy wyposażenia zdają się być istotne dla potencjalnego nabywcy.

Bezpieczeństwo zapewnione układem ABS oraz samochodowej instalacji alarmowej pozwala w pewnym stopniu zachować spokój w związku z pojazdem w trakcie użytkowania jak również stanu spoczynku.

Atrakcyjny wygląd felg aluminiowych oraz ich potencjalna wyższość nad stalowymi, mogą stać się zachęcającym dodatkiem do obserwowanego pojazdu.

W kontynuacji tematu szczegółowiej zostanie omówiony system kontroli trakcji (ASR), który wraz z systemem ABS podwyższa bezpieczeństwo czynne użytkowania pojazdu..

Serdecznie zapraszam do przeczytania kolejnego wpisu i pamiętajcie, żeby jeździć bezpiecznie.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam
Aleksandra Śniegucka

Jeśli masz jeszcze chwilę, to zajrzyj do:

Kredyt samochodowy

Zakup nowego pojazdu zdaje się być zagadnieniem dość trywialnym. Teoretycznie wystarczy wybrać pożądany model i go spieniężyć. Istnieje jednak szereg możliwości i obowiązków związanych z jego nabyciem.

Przeczytaj cały artykuł

ASR, asystent parkowania, asystent pasa ruchu

Wyposażenie samochodu zdaje się być jasne dla każdego kierowcy. Intuicja pozwala nam wnioskować na temat jego poszczególnych składowych. Niekiedy jednak należy pamiętać, że te najmniej widoczne elementy są najbardziej funkcjonalne.

Przeczytaj cały artykuł

Możliwości spieniężania samochodu

Wybór pierwszego pojazdu na pierwszy rzut oka zdaje się być prosty. Widząc jednak innowacje technologiczne oraz znając własne możliwości i preferencje pierwotnie łatwa decyzja może stać się dosyć problematyczna do podjęcia.

Przeczytaj cały artykuł

Bluetooth, CB radio, CD, Centralny zamek

Wyposażenie samochodu zdaje się być jasne dla każdego kierowcy. Intuicja pozwala nam wnioskować na temat jego poszczególnych składowych. Niekiedy jednak należy pamiętać, że te najmniej widoczne elementy są najbardziej funkcjonalne.

Przeczytaj cały artykuł

Artykuły Vetntus Trade