Bluetooth, CB radio, CD, Centralny zamek

Niedziela 5 lipca 2020
Aleksandra Śniegucka

Wyposażenie samochodu – wiedz, z czego korzystasz! (część 3)

Bluetooth, CB radio, CD, Centralny zamek

Wcześniejszy wpis traktował o systemie ASR, asystencie parkowania oraz asystencie pasa ruchu. Dalszymi elementami składającymi się na wymienione wyposażenie pozycjonowanych przez nas pojazdów są:

  • Bluetooth;
  • CB radio;
  • CD;
  • Centralny zamek.

Rys. 1. Kontemplująca Marysia ;)

Ventus Trade - kontemplująca Marysia

źródło: Grafika przygotowana za pomocą aplikacji Bitmoji

Bluetooth

Bluetooth jest standardem bezprzewodowej komunikacji pozwalającej na łączenie się ze sobą urządzeń takich elektronicznych takich jak smartfon, komputer, klawiatura, słuchawki oddalonych od siebie na niewielką odległość.

Do ciekawostek dotyczących tego typu komunikacji o krótkim zasięgu jest pochodzenie nazwy. Logo standardu Bluetooth składa się z wiązanych run z alfabetu wikingów używanych w Skandynawii. Jest to ścisłe nawiązanie do duńskiego króla Haralda Sinozębnego, który przyczynił się do zjednoczenia rywalizujących rodów z Danii oraz Norwegii. Tego typu symboliczne ujednolicenie jest związane z urządzeniami, które mogą się między sobą komunikować przy pomocy tego standardu.

Podstawą działania Bluetooth jest kompatybilność pomiędzy urządzeniami. Żeby móc skorzystać z funkcji dzwonienia lub trybu głośnomówiącego w samochodzie, istotne jest, żeby cecha ta występowała pomiędzy telefonem oraz pojazdem. Test zgodności powinien być zatem zalecany przed podjęciem ostatecznej decyzji w związku z zakupem w przypadku, gdy wykorzystywanie tej funkcjonalności jest niezbędne dla nabywcy.

Tego typu potrzeba jest związana z komfortem, którą zapewnia funkcja Bluetooth w samochodzie. Do jej zalet należą między innymi:

  • Odbieranie/odrzucanie/wykonywanie połączeń przy pomocy kierownicy;
  • Odbieranie/odpowiadanie na wiadomości tekstowe;
  • Aktywacja głosowa;
  • Regulacja głośności oraz dźwięku dzwonka;
  • Dostęp do książki adresowej smartfona;
  • Czytanie nawigacji pobieranej z Facebook’a lub Twittera.

Funkcji, które zapewnia wykorzystanie łączności Bluetooth może być więcej. Należy również pamiętać, że są one stale rozwijane i wdrażane. Zdecydowanie ten standard umożliwia zapewnienie wymaganego komfortu użytkowania pojazdu przez kierowcę.

CB radio

CB radio to urządzenie umożliwiające nadawanie oraz odbieranie sygnału o określonym paśmie częstotliwości (w Polsce od 26,960 MHz do 27,410 MHz).Według rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z 12 grudnia 2014 roku nadawanie na tym zakresie częstotliwości nie wymaga posiadania świadectwa operatora oraz pozwolenia radiowego.

Na pasmo częstotliwości wykorzystywanej na terenie Polski składa się 40 kanałów. Do najważniejszych z nich należy CB kanał 9, nazywany ratunkowym. Powinien być używany wyłącznie do wzywania pomocy, nie wskazane jest więc prowadzenie na nim prywatnych rozmów.

CB kanał 19 natomiast jest kanałem drogowym, który służy do wymiany informacji związanych z trasą, na której poruszają się pojazdy. W związku z wieloletnim użytkowaniem tego typu komunikacji został stworzony slang, w którym dla przykładu „koń” oznacza ciągnik siodłowy, natomiast „teściowa” naczepę. ;)

Urządzenie pozwalające przede wszystkim na umilenie czasu, zachowanie bezpieczeństwa na drodze oraz unikaniu niepożądanych sytuacji, którymi mogą być korki, lub łapanki przez „miśki”. Najczęściej używane jest przez osoby będące stale w trasie tj., kierowców ciągników siodłowych, lecz również jest wykorzystywane przez kierujących pojazdami osobowymi.

CD

Napęd CD umieszczony w samochodzie chociaż w dzisiejszych czasach (rok 2020) może wydawać się zdecydowanie przestarzały w porównaniu z wykorzystaniem Spotify czy pendrive’ów z muzyką wciąż przez wielu kierowców jest wysoko ceniony. Powodem tego zazwyczaj staje się sentyment związany z użytkowaniem ukochanej kolekcji płyt bądź niechęć do nowszych rozwiązań w związku z odtwarzaniem dźwięku.

Na pewno dostępność tego odtwarzacza nie zniechęci kierującego pojazdem do zakupu samochodu, może natomiast stworzyć „mikro” wartość dodaną dla nabywcy.

Centralny zamek

Obecność zamka centralnego zdaje się być obowiązkowa w każdym rodzaju samochodu. Jego działanie związane jest z możliwością otwarcia/zamknięcia pojazdu poprzez wykonanie jednej czynności, którą może być: przekręcenie kluczyka, naciśnięcie pilota lub użycie przycisku.

Podsumowanie

Z pewnością spośród wymienionych elementów wyposażenia to centralny zamek zdaje się być niezbędną częścią każdego pojazdu. Funkcjonalność Bluetooth pozwala na utrzymanie komfortowej jazdy. CB radio oraz napęd CD należą natomiast do elementów ocenianych ściśle poprzez subiektywne preferencje kierowców.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam
Aleksandra Śniegucka

Jeśli masz jeszcze chwilę, to zajrzyj do:

Nowe nawyki i adaptacja

Często zdarza się, że jedna mała zmiana może diametralnie odbić się na dalszym życiu. Ten efekt motyla widoczny jest zwłaszcza podczas przyjmowania nowego domownika pod swój dach. Sytuacja komplikuje się podczas ogromnych różnic w charakterze i przyzwyczajeniach pomiędzy pupilem a właścicielem.

Przeczytaj cały artykuł

Możliwości spieniężania samochodu

Wybór pierwszego pojazdu na pierwszy rzut oka zdaje się być prosty. Widząc jednak innowacje technologiczne oraz znając własne możliwości i preferencje pierwotnie łatwa decyzja może stać się dosyć problematyczna do podjęcia.

Przeczytaj cały artykuł

Podział pojazdów na segmenty

Wybór pierwszego pojazdu na pierwszy rzut oka zdaje się być prosty. Widząc jednak innowacje technologiczne oraz znając własne możliwości i preferencje pierwotnie łatwa decyzja może stać się dosyć problematyczna do podjęcia.

Przeczytaj cały artykuł

ASR, asystent parkowania, asystent pasa ruchu

Wyposażenie samochodu zdaje się być jasne dla każdego kierowcy. Intuicja pozwala nam wnioskować na temat jego poszczególnych składowych. Niekiedy jednak należy pamiętać, że te najmniej widoczne elementy są najbardziej funkcjonalne.

Przeczytaj cały artykuł

Artykuły Vetntus Trade