Możliwości spieniężania samochodu

Sobota 27 czerwca 2020
Aleksandra Śniegucka

Wybór pierwszego samochodu – na co zwrócić uwagę? (część 2)

Możliwości spieniężania samochodu

Zakup samochodu nowego lub używanego zazwyczaj wiąże się z ponoszeniem relatywnie wysokich kosztów. Nabycie pojazdu jest jednak inwestycją długoterminową, a jego użytkowanie teoretycznie zwraca koszty rozłożone w czasie.

Kupno nowego samochodu zazwyczaj wymaga większych nakładów niż wybór używanego. Istnieją jednak różne udogodnienia, które pozwalają na nabycie pojazdu w kosztach rozłożonych w czasie:

 1. Leasing;
 2. Kredyt;
 3. Pożyczka.

Każda z wymienionych alternatyw pozwala nabywcy na użytkowanie samochodu przed bezpośrednim zapłaceniem całkowitej kwoty jego równowartości. Należy również podkreślić fakt, iż zaprezentowane rozwiązania nie są przypisane jedynie do nabycia pojazdu całkowicie nowego.

Załóżmy, że każda z naszych trzech Person wybrała już przykładowy model z rozpatrywanych we wcześniejszym wpisie segmentów:

 • Pani Jadzia – Segment B – Toyota Urban Curiser;
 • Kamil – Segment D – BWM Seria 3 318D;
 • Marek – Segment C – Skoda Octavia 1.2 TSI Active.

Każda z nich kierowała się indywidualnymi potrzebami wobec cech pojazdu:

 • Pani Jadzia – mały, ekonomiczny, dobrze prezentujący się;
 • Kamil – pojemny, szybki, wygodny;
 • Marek – średniej wielkości, elegancki, względnie tani w utrzymaniu.

Po dokonaniu „pierwszego rzuconego wyboru” każda z nich powinna wziąć pod uwagę zagadnienie związane z opłaceniem wybranego modelu. Ich wybory mieszczą się w średnim przedziale wobec podziału samochodów na klasy cenowe, które są w pewnym stopniu zbieżne z wcześniej omawianym zróżnicowaniu na segmenty:

 1. Samochody tanie;
 2. Samochody popularne;
 3. Samochody luksusowe;
 4. Samochody sportowe;
 5. Samochody super sportowe.

Według mojej subiektywnej oceny Pani Jadzia oraz Marek wybrali modele raczej popularne, Kamil natomiast dokonał wyboru pomiędzy rodzajem popularnym a luksusowym. Załóżmy, że każda z nich celuje w pojazd używany z różnym rokiem docelowym:

Toyota Urban Curiser
 • Rok – 2014;
 • Cena – 30 000zł – 35 000zł
 • Cena średnia – 32 500zł.
BMW Seria 3 318D
 • Rok – 2018;
 • Cena – 85 000zł – 95 000zł.
 • Cena średnia – 90 000zł.
Skoda Octavia 1.2 TSI Active
 • Rok – 2018;
 • Cena – 60 000zł – 70 000zł.
 • Cena średnia – 65 000zł.

Wobec zweryfikowanych danych można pokusić się o wykonanie bardzo uproszczonych obliczeń:

Rys. 1. Uproszczone obliczenia wykonane w programie Microsoft Excel

Ventus Trade średnie ceny wybranych pojazdów

źródło: Opracowanie własne na podstawie odszukanych danych w sieci

Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że Pani Jadzia wybrała najtańszy z rozpatrywanych samochodów. Ten model Toyoty należy również do najmniejszego z analizowanych klas pod względem wielkości (segment B), co pozwala wnioskować nad związkiem gabarytów pojazdu z ceną.

Jest to dość intuicyjne. Należy również przywołać zaobserwowaną cechę w trakcie analizy segmentowej, w której jakość wyposażenia wraz z dodatkowymi funkcjami aplikowanymi w pojeździe, wzrastała wraz z dalszym podziałem na klasy.

Marek dokonał wyboru pojazdu w cenie oscylującej koło średniej wyliczonej na podstawie średnich cen rozpatrywanych pojazdów. Koszt nabycia używanej Skody Octavii 1.2 TSI Active z roku 2018 przewyższa niemalże dwukrotnie cenę Toyoty Urban Curiser z roku 2014. Jak we wcześniejszym wpisie zostało zweryfikowane ten model Skody należy do Segmentu C. Zależność pomiędzy ceną o segmentem zaczyna być zauważalna nawet podczas tak okrojonej analizy.

Obserwacja i wnioski te również mają swoje przełożenie przy wyborze Kamila, którym jest BMW Serii 3 318D. Według podziału cenowego samochodów zaprezentowanych na stronie Wikipedii Skoda wraz z Toyotą należą do klasy „samochodów popularnych”, BMW natomiast do „samochodów luksusowych”. Myślę jednak, że bez sugerowania się zaprezentowanym podziałem każdy zrobiłby to intuicyjnie.

Mając już wybrany pojazd oraz znając w przybliżeniu jego cenę każda z naszych trzech Person powinna zastanowić się nad sposobem opłacenia pożądanego modelu.

W przypadku leasingu dochodzi do sytuacji, w której leasingodawca oddaje w użytkowanie leasingobiorcy przedmiot objęty umową, z której wynika czas jakim będzie objęty okres korzystania. Załóżmy, że Pani Jadzia wybierze właśnie tę formę opłacania kosztów nabywanego pojazdu. Wtedy też co ustalony okres będzie musiała opłacać właścicielowi przedmiotu określoną w umowie kwotę. Po zakończeniu tego okresu może zaistnieć możliwość, w której Pani Jadzia zdecyduje się nabyć na własność leasingowany przedmiot lub odsprzedać go.

Różnica pomiędzy pożyczką a kredytem w skrócie polega na tym, że kredyty zasadniczo należą do domeny banków oraz są silniej regulowane prawnie od pożyczek, które z reguły są bardziej elastyczne w tworzeniu umowy. Biorąc kredyt należy podać konkretny cel, na który jest on brany, w przypadku pożyczki nie ma takiej reguły.

Załóżmy więc, że Kamil zdecydował się właśnie na kredyt. W tej sytuacji musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Po powrocie do Polski może wykazać swoją wiarygodność wobec banku na przykład poprzez częściowy wkład własny do spłacanego zapożyczenia lub wykazanie, że faktycznie podejmuje stałą pracę z czego wynikają comiesięczne przychody. Jeśli spełni wszystkie wymogi kredytobiorcy będzie mógł nabyć pożądany pojazd oraz spłacać go ponosząc koszty nałożonego przez bank oprocentowania.

Marek jako młody chłopak, wyjeżdżający do wielkiego miasta za pracą zapewne będzie posiadał mniejsze szanse na uzyskanie kredytu niż Kamil. W jego sytuacji skuteczna może okazać się pożyczka, w której będą występować uzgodnione przez obydwie strony zasady.

Rys. 2. Persony rzucające “hajsem” ;)

Pani Jadzia, Kamil i Marek

źródło: Grafika przygotowana za pomocą aplikacji Bitmoji

Środki do spieniężenia są, ale co dalej?

W aktualnej sytuacji nasze wszystkie trzy Persony zakończyły następujące działania:

 1. Zweryfikowały i przeanalizowały własne potrzeby;
 2. Zbadały istniejącą ofertę oraz dokonały wstępnego wyboru na podstawie własnych preferencji;
 3. Sprawdziły w jaki sposób zrealizować (spieniężyć) postawiony sobie cel;
 4. Dostosowały sposób realizacji celu (spieniężenia) do swoich możliwości.

To jednak nie koniec procesu związanego z wyborem i nabyciem pojazdu. Należy również zwrócić szczególną uwagę na etap następujący zaraz po finalizacji zakupu. W dalszej kolejności istotny staje się sposób utrzymania pojazdu oraz związane z tym reguły prawne. Zostanie to jednak omówione w kolejnym wpisie.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam
Aleksandra Śniegucka

Bibliografia

Jeśli masz jeszcze chwilę, to zajrzyj do:

Leasing samochodu osobowego

Zakup nowego pojazdu zdaje się być zagadnieniem dość trywialnym. Teoretycznie wystarczy wybrać pożądany model i go spieniężyć. Istnieje jednak szereg możliwości i obowiązków związanych z jego nabyciem.

Przeczytaj cały artykuł

Kredyt samochodowy

Zakup nowego pojazdu zdaje się być zagadnieniem dość trywialnym. Teoretycznie wystarczy wybrać pożądany model i go spieniężyć. Istnieje jednak szereg możliwości i obowiązków związanych z jego nabyciem.

Przeczytaj cały artykuł

Podział pojazdów na segmenty

Wybór pierwszego pojazdu na pierwszy rzut oka zdaje się być prosty. Widząc jednak innowacje technologiczne oraz znając własne możliwości i preferencje pierwotnie łatwa decyzja może stać się dosyć problematyczna do podjęcia.

Przeczytaj cały artykuł

Bluetooth, CB radio, CD, Centralny zamek

Wyposażenie samochodu zdaje się być jasne dla każdego kierowcy. Intuicja pozwala nam wnioskować na temat jego poszczególnych składowych. Niekiedy jednak należy pamiętać, że te najmniej widoczne elementy są najbardziej funkcjonalne.

Przeczytaj cały artykuł

Artykuły Vetntus Trade