Podział pojazdów na segmenty

Środa 24 czerwca 2020
Aleksandra Śniegucka

Wybór pierwszego samochodu – na co zwrócić uwagę? (część 1)

Podział pojazdów na segmenty

Niemalże każdy mężczyzna już od małego fascynuje się motoryzacją (Kobiety również mogą posiadać tego typu tendencję, jednakże statystycznie ich liczba jest w tym przypadku mniejsza). Nieraz w tej sytuacji zdarza się, że będąc już w wieku nastoletnim ma się za sobą nielegalne pierwsze przejażdżki typu 100 metrów w linii prostej. Już abstrahując od uciążliwości syndromu pierwszego ruszenia, w którym należy płynnie „popuszczać” sprzęgło, już wtedy młodzieńcom może przyjść do głowy myśl: „Jak już będę miał swój samochód to jaki?”.

Trafnym spostrzeżeniem jest fakt, iż wraz z wiekiem preferencje odnośnie samochodu ściśle ulegają zmianie. Ważne w takiej sytuacji zdaje się szczególne zbadanie źródeł tych upodobań.

Żeby móc przyjrzeć się temu zagadnieniu z wielu stron na potrzebę tego artykułu chciałabym wykreować trzy Persony, które będą rozpatrywane w tym temacie.

Dla przykładu niech to będzie:

  • Pani Jadzia – 60-letnia kobieta, pozostawiona przez męża, która nigdy nie interesowała się motoryzacją, a aktualnie będzie miała potrzebę związaną z nabyciem samochodu;
  • Kamil – 34-letni mężczyzna, który postanowił wrócić zza granicy do Polski, żeby założyć rodzinę ze swoją poznaną przez Internet dziewczyną;
  • Marek – 19-letni chłopak, planujący wyprowadzić się od rodziców do większego miasta w poszukiwaniu pracy.

Rys. 1. Prezentacja Person

Pani Jadzia, Kamil i Marek

źródło: Grafika przygotowana za pomocą aplikacji Bitmoji

Jak słusznie można zauważyć każda z wymienionych Person jest w innym wieku oraz sytuacji życiowej. Wynika z tego prosty fakt – ich preferencje zakupowe będą się od siebie znacznie różnić. Przyjęta tutaj zostanie subiektywna waloryzacja związana z wybieranym samochodem.

W tej części artykułu samochód rozpatrywany będzie głównie z perspektywy funkcjonalności jak również wizualnej prezentacji. W Europie pojazdy podzielić można na segmenty oraz cenę.

Podział samochodów na klasy

Segment A

Wydaje się być właściwym wyborem dla osób kupujących swój pierwszy pojazd. Potocznie ten rodzaj nazwać można samochodem miejskim. Swoje miejsce w tym segmencie zawdzięczają swoim kompaktowym gabarytom. Idealnie nadają się do poruszania po mieście, a zwłaszcza w tych największych, gdzie nieraz trudno o szerokie miejsce do parkowania. Niemalże każdy miał kontakt właśnie z tego typu pojazdem, ponieważ zazwyczaj to w nich przeprowadzane są egzaminy na prawo jazdy. Oprócz słynnego Fiata Pandy można do tego segmentu zaliczyć Toyotę Aygo.

W przypadku Pani Jadzi oraz Marka samochód ten mógłby być właściwym wyborem. Plany Marka związane z zamieszkaniem w wielkim mieście intuicyjnie pozwalają nakierować swoją preferencję właśnie na pojazd o kompaktowych gabarytach. Kamil natomiast prawdopodobnie będzie chciał założyć rodzinę, przez co gabaryty tego auta mogłyby być dla niego niewystarczające. W związku z Panią Jadzią istnieje założenie, że raczej nie będzie już powiększała grona swojej rodziny, dlatego też samochód ten mógłby być dla niej wystarczający.

Segment B

Kolejnym rodzajem pojazdu w rozpatrywanym rodzaju klasyfikacji są tak zwane auta supermini (nazywane w Wielkiej Brytanii) lub subkompakt (W Stanach Zjednoczonych). Ich rozmiar określony jest przez Agencję Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA), według której ich wnętrze posiada ładowność pomiędzy 2 410 a 2 800 l. Zaliczyć do nich można Toyotę Urban Cruiser.

Pojazdy z tego segmentu ponownie mogłyby dopasować się w gust Marka oraz Pani Jadzi. W subiektywnego punktu widzenia dodam, że jazda Toyotą Urban Curiserem jest naprawdę wygodna, zwłaszcza w mieście, gdzie czasami trudno o miejsce do zaparkowania.

Segment C

Idąc kolejnością alfabetu natrafić można na pojazdy zwane małymi samochodami rodzinnymi. Objętość ich wnętrza według wyżej wspomnianej Agencji Ochrony Środowiska wynosi od 2 800 l do 3 100 l pojemności. Ich ładowność zdaje się być wystarczająca zwłaszcza, dla pary z jedną pociechą. Ich gabaryty pozwalają zapewnić względnie większe bezpieczeństwo w razie niepożądanej kolizji niż w przypadku wyżej wymienionych poprzedników. Zaliczyć do tej grupy można Skodę Octavię Active 1.2, którą z dniem publikacji tego postu posiadamy w swojej ofercie.

Rys. 2. Przykład pojazdu z segmentu C

Skoda Octavia 1.2 TSI Active

źródło: Zdjęcie autorskie

Tutaj grono naszych Person może się zmniejszyć. Związane to być może z niepotrzebnymi gabarytami pojazdu w związku z potrzebami nabywców. Pani Jadzia może nie chcieć większego auta. Można przyjąć założenie, że w większym pojeździe nie będzie czuła się bezpiecznie w związku z brakiem zaufania do swoich umiejętności prowadzenia auta. Marek natomiast mógłby przychylić się do tego wyboru, ponieważ w przyszłości może chcieć założyć rodzinę, a samochód raczej nie jest zakupem na rok lub dwa. Kamil natomiast z pewnością zacznie interesować się tą ofertą.

Segment D

Pojemność z tej grupy pojazdów wynosząca od 3 100 do 3 400 l powinna być zadowalająca dla większych rodzin. Podczas rozpatrywania tego typu pojazdów nie należy jednak ograniczać się jedynie do samochodów osobowych. Do tego segmentu zalicza się również auta towarowe. Ich wielość zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo. Wraz z dniem naszej publikacji w naszej ofercie można znaleźć wiele pojazdów należących do tej grupy: Toyota RAV 4, Volkswagen T5, BMW X3, BMW seria 3.

Rys. 3. Przykład pojazdu z segmentu D

BMW Seria 3 318D

źródło: Zdjęcie autorskie

Pani Jadzia być może byłaby przychylna do zakupienia pojazdu z tego Segmentu z uwagi na komfort i bezpieczeństwo jazdy, ostateczna decyzja jednak jest uwarunkowana jej osobistymi preferencjami. Jeśli nie planuje częstych wyjazdów, może się okazać, że utrzymanie tego typu pojazdu jest dla niej nieopłacalne. Pojazdy o tej wielkości mogłyby uprzykrzyć życie Marka w mieście, więc również powinien zastanowić się skrupulatnie nad tą decyzją. Oferta ta natomiast wydaje się być właściwie dopasowana do sytuacji Kamila. Auta z tego segmentu są zazwyczaj dostosowane do wielodzietnych rodzin oraz komfortowych dalekich wyjazdów.

Segment E

Do tego segmentu zaliczane są samochody nazywane ekskluzywnymi. Jak sama nazwa wskazuje łączą one w sobie wspaniały wygląd wraz z wysokiej jakości wyposażeniem. Jednakże podczas tej klasyfikacji nie należy ograniczać się jedynie do pojazdów nazywanych ściśle luksusowymi, ponieważ do tego segmentu zaliczyć można również pojazdy nazywane pełnowymiarowymi. Są to z reguły samochody dostawcze. Również w dniu dzisiejszym w naszej ofercie można znaleźć auto należące do tej kategorii a jest nim Mercedes Benz Sprinter.

Rys. 4. Przykład pojazdu z segmentu E

Mercedes Benz Sprinter 210 CDI

źródło: Zdjęcie autorskie

Segment F

Większość pojazdów tego typu charakteryzuje się podwoziem typu sedan. W Europie ten rodzaj jest stosunkowo niszowy (ok 0,3%). Wewnętrzny oraz zewnętrzny luksus tej grupy pojazdów jest ściśle skorelowany z wysoką ceną. Można do nich zaliczyć pojazdy takie jak Mercedes-Benz Klasa S lub BMW 7 serii. (Zdecydowanie trudny do nabycia dla przeciętnego Kowalskiego jako pierwszy pojazd po ukończeniu osiemnastego roku życia)

Segment S

Tutaj mamy do czynienia z pojazdami, o których raczej młodzi nabywcy marzą. Sportowy wygląd wraz z ekskluzywnym wyposażeniem zdecydowanie przyciąga grono licznych chętnych na tego typu modele. Można do nich zaliczyć na przykład Proshe 911.

Segment J

W tej kategorii dochodzi do połączenia sportowego wyglądu wraz z efektywnym użytkowaniem. Często określane są jako sportowe pojazdy użytkowe. Zazwyczaj przyjmują wygląd samochodów terenowych a ich pojemność waha się od aut z segmentu B do segmentu F. Zaliczyć do nich można Mazdę CX-3.

Segment M

Ostatnia rozpatrywana przez nas grupa to pojazdy określane jako wielofunkcyjne. Podziału ich ze względu na wspomnianą wielofunkcyjność na: małe, średnie oraz duże. Natomiast biorąc pod lupę samochody dostawcze rozpatruje się je jedynie w dwóch skrajnych kategoriach: małe oraz duże.

Który samochód najlepszy na start?

Rys. 5. Zamyślona Pani Jadzia ;)

Zamyślona Pani Jadzia

źródło: Grafika przygotowana za pomocą aplikacji Bitmoji

Biorąc pod uwagę punkt widzenia młodego nabywcy, który dopiero będzie miał zamiar rozpocząć swoją przygodę za czterema kółkami najlepszymi wyborami zdają się być pojazdy należące do segmentu A oraz B. Ich gabaryty mogą zdecydowanie pozwolić na swobodną jazdę oraz utrzymanie właściwego komfortu. Oczywiście jednym z najbardziej pożądanych wyborów byłby pojazd należący do „sportowych”, jednak rozpatrując możliwości przeciętnego Kowalskiego starajmy się patrzeć realistycznie.

W przypadku trzech Person zostały rozpatrzone szczegółowo pojazdy z segmentów od A do D. Jest to związane z bezsensownością powielania podobnych wniosków i sugestii. Jeżeli oczywiście ktoś z nich mógłby pozwolić sobie na wysokie koszty związane z zakupem oraz utrzymaniem pojazdu, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby porwać się nawet na segment F lub S. Walory kosztowe zostaną jednak szerzej omówione w kolejnym wpisie.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam
Aleksandra Śniegucka

Jeśli masz jeszcze chwilę, to zajrzyj do:

Przegląd faktów na temat kotów Savannah (część 1)

Im dłużej pewien aspekt jest przez nas analizowany zaczynamy dostrzegać „drugie dno”. Analiza pozwala nam na potwierdzenie bądź odrzucenie napływających w naszym kierunku sugestii na pewne tematy. Jednym z nich może być właśnie towarzysząca nam w życiu istotka.

Przeczytaj cały artykuł

Nowe nawyki i adaptacja

Często zdarza się, że jedna mała zmiana może diametralnie odbić się na dalszym życiu. Ten efekt motyla widoczny jest zwłaszcza podczas przyjmowania nowego domownika pod swój dach. Sytuacja komplikuje się podczas ogromnych różnic w charakterze i przyzwyczajeniach pomiędzy pupilem a właścicielem.

Przeczytaj cały artykuł

Kredyt samochodowy

Zakup nowego pojazdu zdaje się być zagadnieniem dość trywialnym. Teoretycznie wystarczy wybrać pożądany model i go spieniężyć. Istnieje jednak szereg możliwości i obowiązków związanych z jego nabyciem.

Przeczytaj cały artykuł

ASR, asystent parkowania, asystent pasa ruchu

Wyposażenie samochodu zdaje się być jasne dla każdego kierowcy. Intuicja pozwala nam wnioskować na temat jego poszczególnych składowych. Niekiedy jednak należy pamiętać, że te najmniej widoczne elementy są najbardziej funkcjonalne.

Przeczytaj cały artykuł

Artykuły Vetntus Trade