Przegląd faktów na temat kotów Savannah (część 1)

Niedziela 28 czerwca 2020
Aleksandra Śniegucka

Tropem Ventusa

Przegląd faktów na temat kotów Savannah (część 1)

W Internecie można znaleźć informacje na temat rasy Savannah. Istnieje wiele zestawień typu "10 faktów na temat kotów Savannah". Chciałabym więc te wyszczególnione punkty zweryfikować poprzez pryzmat Ventusa.

5 interesujących faktów o kotach Savannah

1. Koty Savannah lubią wodę

Jest to cecha dość nietypowa dla kota. Chociaż występują liczne wyjątki, które można zobaczyć na przykład na YouTubie. Nie zmienia to faktu, że była to cecha, którą natychmiast chciałam zweryfikować na przykładzie Ventusa.

Obserwujący mnie na Instagramie od razu zostali zalani spamem mojego nowego dziecka na story. Między innymi można było obejrzeć na nim filmik, na którym Ventus macza łapy w misce wystawionej na samym środku przedpokoju.

Jest to dość nietypowe zachowanie, ale widać, że sprawia mu ono frajdę. Zaobserwowałam, że z czasem przerodziło się to w nim w pewien nawyk. Otóż przed napiciem się wody z miseczki, musi najpierw sprawdzić ją łapką.

Jest to dość urocze, jednak w momencie, gdy zaczyna wsadzać łapy również do mojego kubka z herbatą, to nie jest już tak miło. ;)

W pierwszym tygodniu wspólnego mieszkania pozostawiłam kubek z herbatą owocową na biurku i wyszłam z pokoju. Po moim powrocie napotkałam dość nietypowy obraz na świeżo-pomalowanej ścianie. Jedyne, co mogę stwierdzić w tej kwestii to fakt, że nie da się na niego długo złościć.

Rys. 1. Ventus bawiący się wodą

 Ventus -Savannah F4

źródło: Zdjęcie autorskie

Wracając jednak do tematu wody. Ventus lubi ją wtedy, gdy sam decyduje o tym czy jej dotknie czy nie. Próby wsadzania go bezpośrednio do wanny z wodą kończyły się napuszonym ogonem i fochem. Ale jak sam powoli do niej wchodzi to sprawa wygląda inaczej. Jednym słowem kocia niezależność.

2. Koty Savannah szybko się uczą

Jest to fakt dość niepodważalny, ponieważ rasa ta odznacza się naprawdę wielką inteligencją. Oczywiście nie twierdzę, że inne koty są głupsze. Myślę nawet, że jest to kwestia indywidualna, tak samo jak w przypadku ludzi. Czasami jednak z dłuższej obserwacji Ventusa odnoszę wrażenie, że w pewnym sensie wręcz kontempluje nad pewnymi rzeczami. Ciekawa jestem jak naprawdę odbywa się sposób analizowania informacji przez zwierzaki.

Na przykładzie brata Ventusa (którego odebrał mi FIP) mogę rzetelnie stwierdzić, że rasa ta naprawdę jest bardzo mądra. Fulgur (bo takie imię nosił) dosłownie w jeden dzień nauczył się podawać łapę i siadać na komendę. Nie obrażając Ventusa (mam nadzieję, że tego nie czyta ;)) myślę, że był on nawet od niego mądrzejszy.

Wpływ na szybkość w nauce Fulgura mógł mieć jego wiek, ponieważ gdy do mnie trafił miał zaledwie 4 miesiące. Jego edukacja doszła do tego stopnia, że nauczyłam go sztuczki polegającej na wskazywaniu łapką schowanego smakołyka pod trzema wymieszanymi na jego oczach kubeczkami.

Rys. 2. Ventus z łaską podaje łapę ;)

 Ventus -Savannah F4

źródło: Zdjęcie autorskie

Ventusa z kolei smakołyki nie zachęcają, ponieważ jest dość rozpieszczony kulinarnie a nawet wręcz wybredny. Podobnie wygląda to w trakcie robienia sztuczek. Siądzie i poda łapę jeśli będzie mieć na to ochotę, przy czym podarowanym smakołykiem zazwyczaj pogardzi. Tak na zdjęciu oczywiście jego słynny foch na pyszczku.;)

3. Koty Savannah kochają spacery

Fakt bezsprzeczny, lecz wydaje mi się, że pasuje praktycznie do usposobienia każdego kota. Jednakże w przypadku tej rasy o wiele łatwiej jest nauczyć swobodnego chodzenia na smyczy.

Na przykładzie moich pozostałych dachowców sytuacja wyglądała tak, że na szelki strzelało się focha i kładło plackiem na ziemi w ramach protestu.

Z Ventusem sytuacja od samego początku była odmienna. Szelki jemu wcale nie przeszkadzają, wydaje mi się, że on wręcz je bagatelizuje. Bardziej jest zainteresowany innym wymiarem, do którego go przenoszę wraz z przekroczeniem progu drzwi frontowych.

Rys. 3. Ventus na spacerze

 Ventus -Savannah F4

źródło: Zdjęcie autorskie

To, że płynnie porusza się na smyczy wcale nie oznacza, że spacery z nim są łatwe. W charakterze Ventusa głęboko zakorzeniony jest strach przez ludźmi. Jest to widoczne przede wszystkim na dworze, gdy na horyzoncie pojawi się człowiek. Wtedy też Venek odruchowo zaczyna uciekać szurając wręcz brzuszkiem o ziemię.

Nie wiem czy to kwestia negatywnych przeżyć z hodowli czy typowa cecha dla właśnie tej rasy. Raczej stawiałabym na to drugie. Pierwszy tydzień po przeprowadzce nie był dla nas kolorowy, ponieważ Venek spędził go pod narożnikiem. Dopiero z czasem udało się go oswoić z moją obecnością oraz lokatorów.

4. Koty Savannah są wierne i przywiązane do jednej osoby

Jest to chyba jedna z moich ulubionych cech tej rasy. Co prawda Ventusa trzeba było do mnie przekonać. Uzyskanie jego bezgranicznego zaufania nie było zadaniem prostym. Szczerze powiedziawszy wydaje mi się, że pewnego rodzaju więź między nami zaczęła powstawać dopiero po sześciu miesiącach wspólnego mieszkania.

Jego przywiązanie jest najbardziej widoczne, gdy wychodzę z domu. Wtedy też potrafi usiąść pod drzwiami i bardzo głośno miauczeć z tęsknoty. Jest to dla mnie komiczne w sytuacjach gdy wyrzucam śmieci i wracam do niego, a on jest szczęśliwy z mojego powrotu, jakby tydzień mnie nie było. jest to cecha mocno zbliżona do psa.

Wierność ta przejawia się również w tym, że każdą rzecz musimy wykonywać wspólnie. Od zwykłego wejścia po schodach czy przygotowywania jedzenia po wspólne prysznice oraz sen.

Rys. 4. Śpiący Ventus <3

 Ventus -Savannah F4

źródło: Zdjęcie autorskie

Przyznam, że może i momentami trochę to irytujące, zwłaszcza jak akurat mam „nerwa” i nie chcę, żeby ktoś za mną chodził. W neutralnych sytuacjach natomiast jest to przewspaniała cecha. Polecam więc takiego towarzysza typowym samotnikom, którym taka istotka wypełnia wszystkie podstawowe potrzeby społeczne.

5. Koty Savannah są figlarzami

Z początku gdy znalazłam ten fakt w spisie wydawał mi się komiczny. Po dłuższym zastanowieniu natomiast doszło do mnie, że jest to całkowita prawda.

Tak jak poruszyłam już temat nawyków, których musiałam się nauczyć przez przybycie Venka pojawiło się w nich wiele cech charakteru, które wskazują na to ów "figlowanie".

Z mojego punktu widzenia polega to na tym, że faktycznie rasa ta lubi na siebie zwracać uwagę nie zważając na skutki swoich czynów. Zrzucanie przedmiotów i badanie reakcji opiekuna. Zaczepianie i podgryzanie. Teraz też przyszło mi na myśl coś co zazwyczaj odbierałam jako "robienie na złość".

Ventus widząc, że z zaciekawieniem oglądam jakiś film próbuje zwrócić na siebie uwagę siadając na komodzie, żeby w jak największym stopniu zakryć ekran. Zazwyczaj kończyło się to tak, że podchodziłam, zrzucałam go a on i tak po czasie robił swoje.

W sytuacji, w której bagatelizuję jego posturę zaczyna on atakować telewizor, ponieważ również zdaje sobie sprawę z tego, że mi to przeszkadza.

Rys. 5. Ventus oglądający film dla kotów

 Ventus -Savannah F4

źródło: Zdjęcie autorskie

Przykłady takich zachowań można mnożyć. Oczywiście nie są one permanentne. Zdarzają się w momentach, gdy po prostu jest on mocno znudzony.

To wszystkie pięć faktów, które na dzień dzisiejszy przygotowałam. Myślę, że tym komicznym akcentem można zakończyć te rozważania i przychylić się do stwierdzenia, że tezy pozycjonowane w sieci mają swoje prawdziwie odzwierciedlenie.

Oczywiście wszystko jest również zależne od indywidualnych cech kota oraz jego wychowania. Jednakże fakty te mają swoje przełożenie na rzeczywistość.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam
Aleksandra Śniegucka

Bibliografia

Jeśli masz jeszcze chwilę, to zajrzyj do:

Bluetooth, CB radio, CD, Centralny zamek

Wyposażenie samochodu zdaje się być jasne dla każdego kierowcy. Intuicja pozwala nam wnioskować na temat jego poszczególnych składowych. Niekiedy jednak należy pamiętać, że te najmniej widoczne elementy są najbardziej funkcjonalne.

Przeczytaj cały artykuł

Podział pojazdów na segmenty

Wybór pierwszego pojazdu na pierwszy rzut oka zdaje się być prosty. Widząc jednak innowacje technologiczne oraz znając własne możliwości i preferencje pierwotnie łatwa decyzja może stać się dosyć problematyczna do podjęcia.

Przeczytaj cały artykuł

Istota logistyki

W dzisiejszych czasach uzyskanie jak najwyższego poziomu konkurencyjności jest pożądane przez każde przedsiębiorstwo. Optymalne i właściwie zaplanowane wykorzystanie zasobów może pozwolić uzyskać ten cel. Istotna w tej sytuacji staje się logistyka.

Przeczytaj cały artykuł

Kredyt samochodowy

Zakup nowego pojazdu zdaje się być zagadnieniem dość trywialnym. Teoretycznie wystarczy wybrać pożądany model i go spieniężyć. Istnieje jednak szereg możliwości i obowiązków związanych z jego nabyciem.

Przeczytaj cały artykuł

Artykuły Vetntus Trade